Novinky v ošetřování ran - 1. část

15.04.2009 11:33

Po otevření hranic se západem se objevilo na našem trhu mnoho nových prostředků pro ošetřování ran do té doby pro nás zcela neznámých.

Jako první se na náš trh dostaly výrobky zaměřené na vlhké hojení ran, které bylo u nás a ještě je bohužel díky neznalosti lékařů často řešeno obkladováním různými roztoky.

Tato léčba obkladováním různými roztoky sebou přináší mimo kladů i nezanedbatelné zápory jako je například nutnost neustálého kropení, pocity chladu hlavně u dolních končetin, promáčenou domácí obuv a i bolestivost v případě, že dojde k uschnutí obkladu.

Mezi první přípravky, které se na našem trhu objevily byl GranuFlex a Confeel. Jsou vhodné na proleženiny, bércové vředy a chronické rány. Rány pod tímto krytím méně bolí. Jedná se o hydrokoloidní náplasti, které udržují potřebné vlhké prostředí v ráně, absorbují do sebe exudát rány a mohou se na ráně ponechat 3-7 dnů, dle ordinace lékaře a množství exudátu v ráně. Nemocný se  s takovýmto obvazem může i sprchovat a koupat.

Je sice pravdou, že tato léčba je dražší než klasická, ale vzhledem ke snížení frekvence převazů a komfortu pro nemocného je jejich přínos pro společnost i nemocné nezanedbatelný.

Tolik jenom  na úvod. Postupně vás seznámíme s ostatními přípravky, které se na našem trhu objevily.

 

Zpět