S čím se také setkáváme

Vždy když vyjíždíme do terénu za našimi klienty nevíme, co na nás čeká.

Případ 1

Dveře domu jsou otevřené, po chodbě krvavé stopy, v kuchyni na zemi leží naše nemocná klientka. Praskla jí křečová žíla, od pádu má rozbitou hlavu a otřes mozku. Sestra poskytuje první pomoc, staví krvácení, volá rychlou záchrannou pomoc a informuje rodinu.

Případ 2

Nemocný klient žije sám, má bércový vřed, po je dobře pohyblivý s hůlkou po místnosti. Občas má vyšší tlak a na nic si nestěžuje. V běžný den, kdy přichází sestra má odemčeno, mastičky připravené na stole a čeká na naší návštěvu.

Tentokrát je však zamčeno, z komína se nekouří, nikdo se neozývá na naše volání.

S pomocí sousedů se dostáváme do bytu a nemocného klienta nacházíme na zemi v bezvědomí. A opět následuje poskytnutí první pomoci, zavolání rychlé záchranné pomoci a transport klienta do nemocnice.

V obou těchto případech naše sestra domácí zdravotní péče zachránila nemocným život. Jeden by vykrvácel  a druhý by v bytě ležela do té doby než by si někdo všiml, že netopí a nevychází z domu.


Jeden ze smutných okamžiků naší práce

Jedná se  o ženu po sedmdesátce, žijící v malém rodinném domku. Děti má mimo domov a obec. Byt  je vždy čistý, uklizený a ač se pohybuje pomalu po bytě o holi, tak si vystačí. Na sestřičku vždy čeká, má připravené masti a jiné potřebné věci na stole a odemčeno. Se setřičkou má domluvenu návštěvu na ráno.
Ráno je však zamčeno, nikdo ani na opakované zvonění neotevírá, sousedi nic neví. Sestra proto opakovaně volá dceři i synovi. Ani jeden z nich v tu dobu není na telefonu k dispozici. Sestra proto volá policii, vše jí vysvětlí a ta pak zařídí vše potřebné. Jmenovaná paní leží v koupelně, zřejmě již od večera, ale bohužel už jí není pomoci...